ÖVRIGT / Speglar / Spegel 17474201
*
nr 1747 4201
Spegel
Gustaviansk stil, skuren dekor, förgylld, 85x41
Utrop:
500 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 december 2025
kl 20:00:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/12 00:27:53
1
100 kr
4/12 17:51:18
2
150 kr
7/12 20:15:56
3
200 kr
7/12 20:18:35
3
450 kr
8/12 15:41:02
4
350 kr
8/12 15:41:02
3
400 kr (Budbetjänt)
8/12 15:41:08
4
450 kr
8/12 15:41:08
3
450 kr (Budbetjänt)
8/12 15:41:30
4
500 kr
8/12 16:47:53
5
600 kr
8/12 19:02:15
3
900 kr
8/12 19:47:45
5
1.000 kr
8/12 19:53:52
6
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene skuren dekor spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:36
-
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:16
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:24
-
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:16
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:23
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1747 4201
Spegel
Gustaviansk stil, skuren dekor, förgylld, 85x41
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 8 december 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 3/12 00:27:53 | 1 | 100 kr |
| 4/12 17:51:18 | 2 | 150 kr |
| 7/12 20:15:56 | 3 | 200 kr |
| 7/12 20:18:35 | 3 | 450 kr |
| 8/12 15:41:02 | 4 | 350 kr |
| 8/12 15:41:02 | 3 | 400 kr (Budbetjänt) |
| 8/12 15:41:08 | 4 | 450 kr |
| 8/12 15:41:08 | 3 | 450 kr (Budbetjänt) |
| 8/12 15:41:30 | 4 | 500 kr |
| 8/12 16:47:53 | 5 | 600 kr |
| 8/12 19:02:15 | 3 | 900 kr |
| 8/12 19:47:45 | 5 | 1.000 kr |
| 8/12 19:53:52 | 6 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene skuren dekor spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:36 -
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:16 -
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:24 -
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:16 -
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:23



